Moda Tasarımı Bölümü Nedir? Ne İşe Yarar

Moda Tasarımı
Moda tasarımı bölümü 4 senelik bir bölümdür. Hem tekstil hem de moda tasarımı dersleri verilmektedir. İlk iki sene daha çok proje dersleri alınıyor. Baskı tasarımı, dokuma tasarımı ve giysi tasarımı olmak üzere, birçok seçmeli dersler de alınabiliyor. Bunlar, bölüm içi veya bölüm dışı olabilir.

Ders sonunda uygulama atölyelerinde uygulama yapabilirsiniz. Özellikle tekstil firmalarıyla ortak çalışabilme imkanınız da bulunmakta.

Tekstil firmalarıyla ortak projeler yapılabiliyor ve böylece uygulama ikinci sınıftan itibaren bütün derslerde yapılıyor. Böylece önemli bir aşama kaydediliyor. Bununla ilgili birçok örnek firma bulunmaktadır.

Öğrenciler böylece sektörde nasıl çalışabileceklerini görme imkanına kavuşuyor. Sektördeki firmalar da öğrencileri hazırlayıp o potansiyeli görebilmekteler.

Moda sektörünü ciddi şekilde etkileyen modacılarla da  çalışabilme şansınız olabiliyor. Genel olarak tekstil piyasasına hakim olabileceğiniz bilgileri edindiğiniz için, hem bir moda tasarımcısı olarak hem de bir tekstil tasarımcısı olarak çalışabilirsiniz.

Tabi genel olarak bu konuya ilgi arttıkça birikiminiz de artmaktadır. Aynı zamanda bir takip mekanizması da oluşup dünyadaki trendleri takip etmenin faydası var.

Hem el becerisi olmalı, hem de çok sıkı bir moda takipçisi olunmalı. Sonuç olarak moda tasarımı bölümü, kendi tasarımınızı da buna göre değerlendirip, kişisel kaygınızla birlikte gelişebileceğiniz bir sektör olarak kendini gösteriyor.

Moda Tasarım Bölümü

Meslekleri Moda Tasarımı Teknisyeni

Tekstil tasarımcısı Grafik Tasarımcısı

Moda Aksesuar Tasarımcısı

Endüstri Ürünleri Tasarımcısı

Moda tasarımcısı olabilmek için sanata ve modaya ilgi duymanın yanı sıra yeniliğe açık olunmalıdır. Hayal gücü geniş ve zengin aynı zamanda estetiğe önem veren biri olmalısınız.

Yetenekli olup, değişik modeller tasarlayabilme ve bunları koleksiyon haline getirebilen özelliklere sahip olunmalıdır. Renk modanın vazgeçilmezidir ve bu yüzden renk algınızın yüksek olması şarttır!


Aynı zamanda;

Göz ve ellerinizi çok iyi kullanmalısınız

Materyallerin ve cisimleri farklı tasarımları ile birlikte zihninizde canlandırmalısınız.

İnsanlarla iyi iletişim kurabilen ve onları ikna eden birisi olmalısınız

Yorum Yaz